A betegség meghatározása
Magasabb artériás pH, a PCO2 csökkenését okozó hyperventillatio és általában a kompenzatórikusan alacsony szérum-bikarbonát-koncentráció jellemzi.
Etiológia
A hyperventillatio gyakori oka az anxietas (hyperventillatio-szindróma), az asszisztáltan lélegeztetett beteg túllélegeztetése, elsôdleges központi idegrendszeri betegségek, a szalicilintoxikáció, a máj-cirrhosis és -coma, a hypoxia, a láz, a fájdalom és a Gram-negatív baktériumok okozta szepszis.
Patogenezis, patomechanizmus
A hyperventillatio a kilélegzett levegô útján túlzott CO2-eliminációhoz és így respiratiós alkalosishoz vezet. Ahogy a vér és az agy szöveti PCO2-je csökken, úgy emelkedik mind a plazma, mind az agy pH-ja. Cerebralis vasoconstrictio alakul ki, ami az agy hypoxiáját és a hyperventillatio jellegzetes tüneteit váltja ki (L. a tüneteknél).
|
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek Szakterületi elnök:
Prof. Dr. Császár Albert
egyetemi tanár, osztályvezető főorvos
Országos Gyógyintézeti Központ, Belgyógyászati Osztály
|
Tünetek
Nô a légzés mélysége és frekvenciája, a betegek sokszor panaszkodnak szorongásról, mellkasi szorításról vagy fájdalomról, néha a legfôbb panaszuk, hogy nem kapnak elég levegôt, tetania, perioralis és acralis paraesthesia, szédülés, bizonytalanságérzés és syncope is kialakulhat, akaratlagosan kiválthatók a tünetek (a vér tejsav- és piruvátszintje emelkedik, az ionizált kálciumszint viszont csökken).
Általános vizsgálatok
Respiratiós alkalosisban a PCO2 csökkenésével a szérum-bikarbonát is alacsonyabb lesz.
|
|
Gyógyszeres kezelés
Szorongás kiváltotta állapotokban elsôdleges teendô a beteg megnyugtatása, illetve amennyiben a beteg lecsillapítható annyira, hogy az arca elé papírzacskót tegyen, rendszerint segít, ha ebbôl a zacskóból lélegzi be az elôzôleg kilélegzett CO2-t; lélegeztetett betegnél a perc-ventillatio csökkentése vagy a holttér beiktatása javíthat az állapoton; oxigénterápia hypoxia, illetve kóros pulmonalis gázcsere esetén.
|
Terápiás célkitűzés
Alapbetegség kezelése.
|
Ajánlott irodalom
Beers M., Berkow R. MSD orvosi kézikönyv. Magyar I., Petrányi I. A belgyógyászat alapvonalai. Tierney L, McPhee S, Papadakis M. Korszerű orvosi diagnosztika és terápia.
|
|