Egyéb megnevezés
Abbamaradt vetélés, elkésett vetélés.
Néveredet
Angol.
A betegség meghatározása
A terhesség 24. hetét megelôzôen a pete elhal, de a vetélés nem következik be.
Etiológia
Nagyrészt azonos a spontán vetélésnél feltüntetettel. Anyai okok. Genitalis: gyulladások, méhfejlôdési rendellenességek, a méh hypoplasiája, a méh intramuralis myomája és egyéb daganatai, az endometrium és a myometrium károsodásai, sárgatest-elégtelenség. Extragenitalis: endocrin zavarok (diabetes mellitus, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese betegségei), terhességi immunológiai adaptációs zavarok, autoimmun betegségek, lázas állapotok (az anya vírusos, bakteriális és parazitás fertôzései), toxikus ártalmak (dohányzás, alkohol, kábítószerek, szerves oldószerek, nehézfémek stb.), pszichés és mechanikai traumák. Foetoplacentaris okok. Kromoszóma-rendellenességek (pl. meioticus nondisjunctiók), beágyazódási zavarok, trophoblastbetegségek, immunológiai okok stb. Apai okok. Kromoszomális-andrológiai okok:
a hímivarsejtek rendellenességei (oligo-, asthenospermia). Az esetek jelentôs részében nem sikerül a missed abortion valódi okát felfedni.
Patogenezis, patomechanizmus
A legkülönbözôbb kiváltó okok végeredményeként a pete és mellékrészeinek károsodása, kóros beágyazódása a spirális arteriolák csökkent decidualis inváziója következtében localis vérellátási és nutritív elégtelenséghez vezet, szövetaktív anyagok és immunológiai mediátorok (pl. prosztaglandinok, Th1 citokinek stb.) szaporodnak fel, és ennek következtében a chorion alatt bevérzések, majd szöveti elhalások alakulnak ki. Missed abortion esetén a trophicus zavar a pete elhalását eredményezi, de méhösszehúzódások és kifelé észlelhetô vérzés, egyéb tünetek nélkül.
|
Szülészet-Nőgyógyászat Szakterületi elnök:
Prof. Dr. Bódis József
osztályvezető főorvos
Baranya Megyei Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály
Szerző: |
Dr. Varga Péter
főorvos
Baranya Megyei Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály
|
|
Panaszok, anamnézis
Gyakran nem jár panasszal, illetve korábban biztosan megállapított terhességet, szubjektív terhességi gyanújeleket (mellfeszülés, émelygés, hányinger stb.) követôen ezek megszűnnek és kevés vérezgetés, barnás folyás jelentkezik. Késôbbi terhességben a már észlelt magzatmozgások megszűnnek. Ritkán fémes szájíz.
Tünetek
Lehet tünetmentes. A terhességi gyanújelek és szubjektív panaszok megszűnnek, pecsételô vérzés, barnás folyás jelentkezik. A méh növekedése megáll. Hosszabb ideje fennálló esetben, fôleg a második trimeszterben DIC alakulhat ki.
Célzott vizsgálatok
Tükrös hüvelyi feltárás, bimanuális nôgyógyászati kismedencei vizsgálat, cervixlelet megállapítása, hasi és hüvelyi ultrahangvizsgálat (egyenetlen szélű petezsák, szabálytalan echók, hiányzó magzati szívműködés). Labor: a szérum beta-hCG szintje csökken, 6–10 nap múlva a terhességi tesztek negatívvá válnak.
|
Szövődmények
DIC (hosszabb ideje fennálló esetben, II. trimeszterben).
|