Fekete retek leve: Reszeljen le 1 nagyobb fekete retket, és a levét gézrétegeken keresztül nyomja ki, majd mézzel 1:1 arányban alaposan keverje össze! Fogyasztás: az 1. és 2. napon 1/4 pohárral, a következő két napon 1/2 pohárral, az 5. és 6. napon 3/4 pohárral, míg a 7. és 8. napon 1 pohárral naponta. Ezután még 2 hétig 1 egész pohár mézes levet igyon mindennap. 2 hetes pihenés következik, majd kezdje elölről az egész kúrát. Közismert, hogy a fekete retek leve megelőzi az epehomok- és epekőképződését. Ezen kívül is sokféle gyógyító hatását ismerjük, többek között stabilizálja a vérnyomást, megelőzi és gyógyítja a bőrbetegségeket, az izületi gyulladást, és daganatellenes hatásáról is tudunk. Évekig fogyasztható a mézes reteklé, de csakis a fenti 'recept' szerint, mivel a szervezet csak fokozatosan képes hozzászokni a hatásához.
Savanyúkáposzta-lé: Igyon meg naponta 1 pohár savanyúkáposzta-levet 15 perccel a főétkezés előtt! A kúra 2 hónapig tart. A tejsavas erjedésű káposzta és a leve (élő, fermentált anyag) nagy mennyiségű vitamint, szerves savakat és más bioaktív anyagokat tartalmaz. Cukorbetegség- és daganatellenes hatású, kedvezően befolyásolja a szív- és érrendszer működését. A népi gyógyászattal foglalkozó kézikönyvben általában mindennapi fogyasztását javasolják. Már a kis mennyiség is hatásos lehet! A máj betegsége, erősítése esetén savanyúkáposzta-lé és paradicsomlé 1: 1 arányú fogyasztását tartják a leghatékonyabbnak.
Torma tejes kivonata: 1 pohárnyi tejhez adjon 4 csapott evőkanálnyi reszelt tormát, és kis lángon forralja fel! A forrás pillanatában vegye le a tűzről, és 5 percnyi állás után gézrétegen szűrje át, majd nyomkodja ki! Pici kortyokban iszogassa! A kúra javasolt időtartama 1 hónap.
Erdei berkenye: Ha a kő a májban vagy az epevezetékben keletkezett, 6 hétig rendszeresen friss erdei berkenyét kell fogyasztania! Lehet kenyérrel enni, teába tenni, és mézzel ízesíteni. Naponta 1-2 pohárral igyon a berkenyeléből!
Ürömfű vizes kivonata: Kiskanálnyi füvet 1 pohárnyi forralt vízzel öntsünk le, majd 20 percig hagyjuk állni! Egy evőkanálnyit vegyünk be a főétkezések előtt fél órával! Áldott állapotban és vérszegényeknek nem javasoljuk.
Olívaolaj: Evés előtt 1 órával 1/2 kiskanálnyi olajat nyeljen le! Az adagot aztán emelje kétnaponta 1/2 kiskanálnyival, egészen 5 kiskanálnyi mennyiségig! A kúra évente egyszer megismételhető. Epekőmegelőző és epeelválasztást javító hatása van, ha reggelente éhgyomorra 1 evőkanálnyi olíva- vagy más növényi olajat veszünk be, majd azonnal utána 1 evőkanálnyi frissen kipréselt citromlevet iszunk. Ezzel a módszerrel aktiváljuk az epeműködést, és megakadályozzuk a kőképződést az epehólyagban. A növényi olajoknak ezenkívül kiváló hashajtó hatása van.
Csipkerózsagyökér főzete: Máj- és epebajoknál bevált a csipkerózsa gyökerének főzete. 2 evőkanálnyi apróra vágott gyökérre öntsön 1 pohár vizet, 1/4 órán át lassan forralja, majd kihűlésig hagyja állni, és szűrje le! Két héten keresztül naponta 3 alkalommal 1 pohárral fogyasszon a főzetből!
Kerti porcsin forrázata: Epehólyag-gyulladás esetén jótékony hatású gyógytea. 1 púpozott evőkanálnyi porcsinfüvet 1 pohár első forrásban levő vízzel öntsük le, majd letakarva két órán keresztül állni hagyjuk, utána leszűrjük. Naponta 3 alkalommal két evőkanálnyit fogyasszunk belőle! A porcsint virágzáskor a Hold I. vagy III. fázisában ajánlatos gyűjteni, és árnyékos helyen kell szárítani! A szárított növény 1 évig megőrzi hatóanyagait.
Céklalé: A nyers céklalé rendszeres fogyasztása nemcsak a kőképződést előzi meg, hanem a daganatos betegségeket is.
Nagyanyánk receptje
Sárgaság esetén 4 rész étkezési szódabikarbónához 1 rész konyhasót és 1 rész glaubersót kevertek. Az utóbbi javítja az epekiválasztást. Ebből a keverékből csapott kiskanálnyit feloldottak félpohárnyi meleg vízben, és reggel éhgyomorra megitták, a második porciót pedig ebéd előtt fogyasztották el. Sárgaság esetén, bőrviszketésnél mentolos vagy étkezési szódás meleg fürdőt alkalmaztak.